Translate

ponedjeljak, 5. prosinca 2016.

Lijek za nepodnošljivu glavobolju

SPRIJEČITI SE MOŽE LAKO: Za nepodnošljivu GLAVOBOLJU kriv je iskjučivo nedostatak OVOGA…


Većina migrena može da se spriječi ili bar da se umanje i prorede napadi ove nesnosne glavobolje, tvrde američki naučnici. “Lijek” se ne krije ni u kakvom novom preparatu, medikamentu ili revolucionarnoj metodi, već u nadoknadi manjka nutrijenata koji su i uzročnici najviše tipova migrena. Migrene uzrokovane nedostatkom vitamina B i D, kao i glavobolje koje su posljedica trovanja teškim metalima čine više od polovine svih vrsta migrena.

Istraživači su, najprije, dugo godina istraživali vezu između ovih okidača i migrene, a zatim su dokazali i da nadoknadom ovih vitamina i čišćenjem organizma od toksičnih metala, migrene kod nekih pacijenata potpuno nestaju ili se značajno smanjuje broj napada glavobolje, postaju slabije i kraće traju. Migrene su jake glavobolje koje se često ponavljaju, i javljaju se uglavnom na jednoj strani glave.


Tipičan simptom je pulsirajući bol koji se pogoršava poslije i najmanje svakodnevne aktivnosti. Migrenu prate mučnine i problemimi sa vidom, osjetljivost na svjetlo, bol iza jednog oka ili uva, a javljaju se i svjetlucave tačke u vidnom polju. Postoje migrene sa aurom i bez aure. Aura je neurološki simptom koji prati migrenu najčešće u obliku vizuelnih poremećaja. Migrene sa aurom uključuju i ukočenost i peckanje u rukama i nogama, probadanja u mišićima poput igala, slabost jedne strane tijela i vrtoglavice. Ponekad, govor i sluh su oslabljeni. Aure se obično pojavljuju od četiri do 72 sata prije napada migrene. Pacijent osjeća mučninu, povraća i ima dijareju. Od 70% do 90% njih ima migrenu sa aurom koja se javlja nekoliko puta sedmično. Migrenu, međutim, mora nešto da aktivira.

Naučnici iz Mayo klinike nabrojali su neke od uzročnika: hormonalne promjene kod žena, hrana, posebno slana i prerađena, preskakanje obroka, aditivi iz namirnica, vino i pića sa kofeinom, stres, jaka svjetlost i zvuci, promjene u ritmu spavanja, psihičko naprezanje, varijacije vazdušnog pritiska, lijekovi poput oralnih kontraceptiva i nitroglicerin. Najviše ispitivane u migrene uzrokovane deficitom nutrijenata, a one se, srećom, mogu i spriječiti. Nedostatak vitamina B u organizmu, posebno B2, B6 i B12, dokazan jeokidač migrena. Studija iz 2004. godine pokazala je da je visoka doza riboflavina efikasna preventiva migrenama. Kod učesnika studije koji su uzimali dnevnu dozu vitamina B2, poznatijeg kao riboflavin, broj napada migrene je prepolovljen. Ovo istraživanje pokazalo je i da uzimanje najmanje 400 mg vitamina B2 dnevno značajno prevenira nastanak migrene. Studija iz 2009. godine objavljena u časopisu Pharmacogenetics and genomics otkrila je da vitamini B6 i B12 mogu da smanje jačinu bola kod migrene, ali i da se migrene u tim slučajevima rjeđe javljaju. Teoretski, nedostatak vitamina B izaziva oštećenja u moždanom krvotoku jer nemaju adekvatnu ishranjenost, što može da bude okidač za glavobolju.

I manjak vitamina D se navodi kao jedan od glavnih okidača za glavobolju. Ovaj vitamin je odgovoran za apsorpciju svih nutrijenata neophodnih za funkcionisanje organizma. Bez dovoljno vitamina D, možete izgledati neuhranjeno iako se hranite redovno. Istraživanje iz 2008. godine predstavljeno na godišnjem sastanku Američke asocijacije za glavobolje, otkrilo je da gotovo 42% svih migrena potiče od nedostatka vitamina D.

Ovaj vitamin ima antizapaljensku sposobnost – smanjuje koncentraciju C-reaktivnog proteina, indikatora upale u organizmu, čime se smanjuje i zapaljenje u nervima i krvnim sudovima mozga. Time se sprječavaju i migrene. Vitamin D poznato je, ima i analgetski efekat, pa i ako dođe do migrene, one su znatno slabijeg intenziteta. Tako, uzimanje vitamina D istovremeno smanjuje učestalost migrena kao i jačinu bola.

Prvi simptom toksičnosti teškim metalima u organizmu poput olova, arsena, žive, hroma, jeste upravo migrena. Iako organizam može da funkcioniše sa tragovima ovih metala u njemu, kada nivo otrova dođe do određene granice, javljaju se migrene. Istraživači sa Juzunka Jil univerziteta u Turskoj istraživali su vezu između teških metala i migrena.

nedjelja, 4. prosinca 2016.

Zdravlje LIJEK KOJI ČINI ČUDA: Najefikasnija prirodna PASTA za proširene vene!

Vjerovatno ste čuli o čarapama koje mogu učinkovito smanjiti oticanje i bol uzrokovanu proširenim venama, ali, nažalost, oni samo tretiraju simptome, a ne uzrok. S druge strane, evo recepta koji uspješno tretira ovo stanje.


 Sastojci:

½ šolje sitno sjeckane mrkve
3 žlice aloe vera gela
½ šolje sirćeta
Stavite sve sastojke u blender dok se ne dobije homogena mješavina. Kada vaša pasta bude spremna primijeniti je na proširene vena i pokriti sa zavojem. Ostavite pastu na 30 minuta i podignite noge prema gore tako da ima još bolji efekt. Isperite toplom vodom nakon toga.

OČISTITE LICE BEZ PROBLEMA: Zašto se mučiti kada možete ukloniti NEŽELJENE dlake bez BOLI i IRITACIJA?!

OČISTITE LICE BEZ PROBLEMA: Zašto se mučiti kada možete ukloniti NEŽELJENE dlake bez BOLI i IRITACIJA?!


Višak dlaka na licu može biti problem za mnoge žene. Postoje razne vrste tretmana, što može biti vrlo skupo i ne garantira pomoć.


Pomiješajte 1 žlicu meda s nekoliko kapi limunovog soka. Nanesite mješavinu na lice i ostavite da ostane oko 15 minuta. Skinite masirajući ubrusom. Ponovite ovaj tretman 2-3 puta sedmično.

Također, možete pomiješati bjelanca, kašiku šećera i kašiku brašna. Dobro miješati sastojke i nanesite pastu na lice. Uklonite masku nakon što je osušena. Povucite masku u suprotnom smjeru od rasta dlačica.

subota, 3. prosinca 2016.

STARINSKA POSNA SARMA - RECEPT

SASTOJCI

1 glavica kiseli kupus


4 glavice crni luk
2 straka praziluk
3 male soljice pirinac
1 kasika sitna aleva paprika
1 kasika krupna ljuta ili slatka paprika
so, biber,lovorov list,ulje

PRIPREMA

Na ulju proprzimo seckani luk i praziluk,dodamo oprani pirinac i przimo na srednju temperaturu dok pirinac ne dobije staklast sjaj.Dodamo soli,crnog bibera,slatke mlevene paprike i ljuta tucana paprika{ ko ne voli ljuto moze slatka}. Na dnu posude u koju cemo peci sarmu stavimo malo ulja,ja na dno stavljam sitno seckani sredisnji deo kupusa a preko njega redjam sarmice.Bolje su kad su manje tako da ja listove secem na manje delove i stavljam po jednu ravnu kasiku fila.Na sarmice stavljam 2-3 lovorova lista i preko sarmica stavljam cele listove kupusa tako da sarmice ostaju socnije .Prelivamo vrucom vodom {oko 2 prsta iznad sarme}, malo pouljamo,pokrijemo posudu poklopcem i stavimo u rerni na 180c oko 3,5 do 4 casa.Resetka u rerni je postavljena nize od sredine.

Savet: sto vise luka i praziluka {i ako je sa mesom} sarma se biti ukusnija, dobro je da je posuda za pecenje visa {serpica} kako ne bi kipilo{ ja sam je danas spremala u zemljanoj posudi jer ima poseban ukus} ,ako je posna nemojte stediti na ulju i sto se duze pece to je bolja,normalno temperatura ne treba biti jaka vec umerena ” da krcka na tivko” kazemo u Makedoniji. Kad sklonite listove, sarme su socne a nikako prepecene a kad izvadite sarmicu nema uopste tecnosti, samo malo ulja {ovako mozete proveriti na jednom kraju posude ako niste sigurni dali je gotova}

POSLUZIVANJE
Moze topla a moze i hladna posto je bez mesa.Najveci drug ove sarmice je komad toplog hleba lepinjice.


petak, 2. prosinca 2016.

PILETINA ZA PRTE POLIZAT - RECEPT

POTREBNI SASTOJCI
-pileća prsa
-malosoli
-maslinovo ulje
-češnjak
-senf
-vrhnje za kuhanje
-peršin


Način pripreme

Pileća prsa izrezati na kocke, začiniti solju,soli sa začinskim povrćem, propržiti na maslinovom ulju oko dvadeset min. da dobiju zlatno žutu boju.
Izvaditi iz posude gdje su se pržila, zatim na toj masnoći dodati sitno kosani češnjak, pržiti vrlo kratko, dodati senf, vrhnje za kuhanje, pa dalje pržiti desetak min.

Vratiti piletinu na još par min. da se okusi sjedine, te dodati sitno kosani peršin.
Za prilog ostavljam Vašoj mašti na volju, ja sam uz ovo jelo napravila pire od povrća.


četvrtak, 1. prosinca 2016.

RECEPT ZA SAVRŠENE ĆEVAPE - RECEPT

Evo recepta kako da sami napravite smesu za ćevape kao pravi ćevabdžija. Iskusni kažu da kod pravljenja ćevapa nema posebnih komplikacija, poenta je u dobrom mesu, načinu pripreme i da smesa odstoji.

Sve što vam je potrebno za prave ćevape jeste:
– 1,5 kg mlevene junetine
– 0,5 kg jagnjetine
– 4-5 čena belog luka
– 2% od ukupne količine mesa
– soli
– 2 kašičice sode bikarbone



Priprema:
Meso isečeno na kockice dobro posolite, izmešajte i prelijte sa oko 100 ml vode i belog luka koje ste ranije prokuvali. Smesu izmešajte i ostavite preko noći u frižideru.



Sutradan smesu sameljite u mašini za meso dva puta, ostavite da stoji nekoliko sati na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u frižider.

Pre nego krenete oblikovati ćevape u smesu umešajte sodu bikarbonu i to je to.
Ispecite i uživajte u ukusnom i sočnom ćevapu.